نگاهی به انجمن هاي علمي ايران و جهان در حوزه فاوا

رشته ­هاي مرتبط با فناوري اطلاعات با سرعت زيادي به پيش مي­روند و هر متخصص در اين زمينه که خود را با اين پيشرفت ها همگام نسازد، در مدت کوتاهي معلومات خود را کهنه و غير قابل استفاده خواهد يافت. بنابراين نياز متخصصين اين حوزه به شرکت در انجمن­هاي علمي، انکارناپذير است.

مقدمه

انجمن علمي نهادي است مستقل، غيرانتفاعي و غير سياسي که با حضور و فعاليت داوطلبانه گروهي از افراد علاقمند در زمينه ي خاصي از علوم فعاليت مي کند. در اين مقاله در ابتدا، اقدام به معرفي برخي از مهمترين اين انجمن­ها در حوزه فناوري اطلاعات در جهان مي پردازيم و سپس با معرفي انجمن هاي فعال علمي ايران در اين حوزه که فعاليت هاي انتشاراتي قابل ملاحظه­اي دارند، به بررسي مشکلات و موانع پيش روي اين انجمن­ها خواهيم پرداخت.

مهمترين انجمن هاي علمي جهان

انجمن مهندسين برق و الکترونيک (IEEE)

انجمن مهندسين برق و الکترونيک که به اختصار «آي تريپل اي» خوانده مي شود، با بيش از 377،000 عضو فعال در نزديک به 150 کشور، بزرگترين انجمن علمي و فني در سطح جهان به شمار مي رود. اين انجمن، از طريق شاخه هاي دانشجويي بسيار خود که در کالج ها و دانشگاه هاي گوناگون در سطح جهان گسترده شده است، خدمات خود را به جوامع دانشجويي ارائه مي کند.

انجمن مهندسين برق و الکترونيک، در اول ژانويه سال 1963 م، در نتيجه ادغام انجمن مهندسين برق امريکا (AIEE) و انجمن مهندسين راديو (IRE) شکل گرفت. با وجود ترديد ها و نگراني هاي هر دو طرف از ادغام دو انجمن و بوجود آمدن نقش هاي جديد، آيين نامه ادغام پذيرفته شد و دکتر ارنست وبر به عنوان نخستين رئيس IEEE انتخاب گرديد.

با توجه به نشريات و کنفرانس هاي تخصصي و همچنين فعاليت هاي ارزشمند اين انجمن در زمينه استاندارد، IEEE در حال حاضر 30 درصد مقالات و مجله هاي منتشر شده در حوزه هاي مهندسي برق، فناوري هاي مرتبط با کامپيوتر و کنترل را توليد مي کند و متجاوز از 300 کنفرانس تخصصي ساليانه برگزار مي کند. همچنين داراي 900 استاندارد فعال و 700 استاندارد در حال توسعه نيز مي باشد.

در حال حاضر، انجمن مهندسين برق و الکترونيک داراي هفت نوع عضويت مي باشد:

عضويت افتخاري: اين درجه عضويت، افتخاري بزرگ است که از سوي انجمن به صورت دايم به شخصي اعطا مي گردد. اعضاي افتخاري که توسط هيئت مديره IEEE انتخاب مي گردند، افرادي هستند که خدمات ارزشمندي به جامعه بشريت در زمينه هاي کاري انجمن انجام داده باشند و همچنين عضو آن نبوده اند. اين عضويت که طي مراسم خاصي که سالانه برگزار مي گردد به شخص اعطا مي گردد، اجازه دسترسي به تمام منابع و مجوزهاي IEEE را به وي مي دهد.

عضويت برجسته: اين عضويت که هر ساله توسط هيئت مديره اعطا مي گردد، به افرادي داده مي شود که عضو ارشد باشند و تا ژانويه سال انتخاب عضو برجسته، حداقل 5 سال در يکي از درجه هاي عضويت قرار داشته باشند. اين افراد درخواست خود را براي عضويت برجسته تقديم مي کنند که در انتخابات اعضاي برجسته شرکت کنند.

عضويت ارشد : براي دريافت عضويت ارشد، شخص مي بايست مهندس، دانشمند، مدير اجرايي و يا مبدع در يکي از زمينه هاي IEEE باشد. شخص درخواست کننده مي بايست سابقه 10 سال کار عملي فني داشته باشد و در يک بازه حداقل پنج ساله کارايي مهمي از خود نشان داده باشد.

عضويت عادي : براي عضويت در IEEE داشتن يکي از شرايط زير الزامي است:

· تحصيل در دانشگاه به مدت سه تا پنج سال و يا بيشتر در يکي از حوزه­هاي مرتبط با انجمن

· تحصيل در دانشگاه به مدت سه تا پنج سال و يا بيشتر و داشتن حداقل سه سال سابقه کار حرفه­اي در يکي از حوزه­هاي مرتبط با انجمن

· دارا بودن حداقل شش سال سابقه کار حرفه­اي در يکي از حوزه­هاي مرتبط با انجمن

حوزه­هاي مرتبط با انجمن شامل مهندسي، علوم کامپيوتر و فناوري اطلاعات، فيزيک، علوم پزشکي وزيست­شناسي، رياضيات، مديريت، حقوق و علوم سياسي مي­باشد.

عضويت وابسته : اين درجه عضويت به افراد فني و يا غير فني که شرايط عضويت عادي را احراز نکرده­اند ولي با عضويت خود و شرکت در IEEE، مي­توانند براي انجمن مفيد واقع شوند، تعلق مي­گيرد. همچنين افرادي که در حال ادامه تحصيل و يا کار هستند و به شرايط عضويت نزديک هستند مي­توانند به اين درجه برسند.

عضويت فارغ التحصيلان: اين درجه عضويت که در گذشته جزء عضويت دانشجويي قرار داشت، به افرادي تعلق مي­گيرد که درجه کارشناسي و يا معادل آن را از يکي از مؤسسات شناخته شده IEEE و در يکي از رشته­هاي مرتبط با انجمن اخذ کرده باشد.

عضويت دانشجويي: به دانشجوياني تعلق مي گيرد که بيش از نيمي از واحدهاي درسي خود را در يکي از حوزه هاي IEEE گذرانده باشند.

اعضاي دانشجويي اين انجمن مي توانند از طريق ارتباط با جديدترين اطلاعات تخصصي، مقالات علمي، فرصت هاي شغلي و جامعه مخترعان، در رشته تخصصي خود به پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي دست پيدا کنند.

انجمن مهندسين برق والکترونيک داراي فعاليت­هاي متعددي در زمينه انتشارات، برگزاري همايش­هاي علمي و فني، آموزش و غيره است. اين انجمن، نشريات و مجلات متعدد و ارزشمندي در زمينه هاي مهندسي برق، محاسبات، بيوتکنولوژي، مخابرات، قدرت و انرژي و بسياري از فناوري هاي ديگر منتشر مي کند و داراي 126 عنوان از مهندسي کامپيوتر و مخابرات گرفته تا فضا و فناوري بيسيم مي باشد و در سال 2006، پنج عنوان جديد به ليست نشريات خود افزوده است. براي سومين سال پياپي (از 2004 تا 2006 م)، IEEE هجده نشريه از بين بيست نشريه برتر جهان در زمينه مهندسي برق و الکترونيک را به خود اختصاص داده است. همچنين 6 نشريه برتر در زمينه مخابرات و مجلات برتر در بسياري از زمينه هاي فني ديگر نيز توسط اين انجمن توليد مي گردد. از مهمترين مجلات و نشريات IEEE مي توان به موارد زير اشاره کرد :

· IEEE Spectrum : ماهنامه Spectrum، مهمترين و مشهورترين نشريه IEEE مي­باشد که بيش از 385 هزار متخصص و مدير برجسته در حوزه فناوري­هاي پيشرفته صنعتي، دولتي وآکادميک از سراسر جهان، در زمره خوانندگان آن قرار دارند. اين نشريه، فناوري­هاي گوناگون آينده و تأثير آن­ها بر اجتماع و کسب و کار را به تصوير مي­کشد

· IEEE Network : نشريه شبکه IEEE، به عنوان برترين مجله در زمينه مخابرات معرفي شده است. همچنين اين مجله، رتبه دوازدهم مجلات در زمينه مهندسي برق و الکترونيک و رتبه سوم مجلات سخت­افزار و معماري کامپيوتر را به خود اختصاص داده است. مهمترين مطالبي که اين نشريه پوشش مي­دهد شامل پروتکل­ها و معماري شبکه، نرم­افزارهاي ارتباطي، کنترل و پياده سازي شبکه و طراحي پروتکل­ها مي­باشد..

· IEEE Transactions on Pattern Analysis & Machine Intelligence : اين ماهنامه، که توسط انجمن کامپيوتر IEEE منتشر مي­گردد، برترين نشريه در زمينه مهندسي برق و الکترونيک، دومين نشريه در زمينه هوش مصنوعي و پنجمين نشريه برتر در زمينه علوم کامپيوتر معرفي شده است. مباحث مطرح شده در اين نشري شامل مباحث نظري و کاربردي هوش مصنوعي در حوزه­هاي گوناگون پزشکي، صنعتي، دولتي، علمي و هنري مي­باشد.

· IEEE Journal of Quantum Electronics : اين نشريه در رتبه چهارم نشريات برتر در زمينه برق و الکترونيک قرار دارد و مباحث علمي و فني در زمينه ابزارها، سيستم­ها و برنامه­هاي کاربردي مربوط به الکترونيک کوانتومي را تحت پوشش قرار مي­دهد.

· IEEE Communications : مجله ارتباطات IEEE، رتبه سوم مجلات در زمينه مخابرات و رتبه هجدم در زمينه مهندسي برق و الکترونيک را به خود اختصاص داده است. اين نشريه، تمامي حوزه­هاي مربوط به ارتباطات نظير ارتباطات داده­اي سرعت بالا، سيستم­ها ارتباطات شخصي و ISDN را تحت پوشش قرار مي­دهد.

· IEEE Wireless Communications : مجله ارتباطات بيسيم IEEE که هر دو ماه يکبار منتشر مي­گردد، پنجمين مجله برتر جهان در زمينه مخابرات معرفي شده است. اين نشريه هم مباحث نظري نظير تکنيک­ها، مفاهيم و تحليل­ها و هم کاربردي، در زمينه ارتباطات بيسيم را دربر دارد.

از ديگر مجلات انجمن مهندسين برق و الکترونيک مي­توان به Transactions on Medical Imaging ، Signal Processing، IEEE Journal on Selected Areas in Communications و Transactions on Wireless Communication اشاره کرد.

علاوه بر اين، IEEE داراي يک کتابخانه ديجيتال بسيار ارزشمند با بيش از 1،350،000 مستند به نام IEEE Xplore مي­باشد که در آن محتواي تمامي مقالات، مجلات، نشريات، کنفرانس ها و استانداردهاي منتشر شده توسط اين انجمن، قابل دسترسي مي باشد.

انجمن ماشين هاي محاسب (ACM)

انجمن ماشين هاي محاسب قديميترين و بزرگترين انجمن علمي-آموزشي در زمينه علوم کامپيوتر در جهان مي باشد. از سال 1947، اين انجمن، محلي ارزشمند براي تبادل اطلاعات، عقايد و اکتشافات را فراهم آورده است و در حال حاضر با داشتن بيش از 75،000 عضو در بيش از يکصد کشور، در بسياري از زمينه هاي صنعتي، علمي و دولتي عضويت مي پذيرد.

ACM به خاطر جوايز ارزشمند و متعدد خود براي دستاوردهاي علمي و حرفه اي در زمينه علوم کامپيوتر و فناوري اطلاعات، بسيار مشهور است.مهمترين جوايز اعطايي آن عبارت است از:

جايزه تورينگ : معتبرترين جايزه ACM مي باشد که به همراه مبلغ 100،000 دلار، هر سال به شخصي که فعاليت هاي ارزشمندي در زمينه کامپيوتر انجام داده باشد، تعلق مي گيرد. بخش مالي اين جايزه توسط شرکت اينتل پرداخت مي گردد.

جايزه خدمات برجسته: اين جايزه بر پايه ميزان و درجه خدمات، به انجمن محاسبات تعلق مي­گيرد. اين خدمات نبايد تنها به خدمات به انجمن محدود باشد، بلکه بايد دربردارنده فعاليت ها در شرکت هاي کامپيوتري ديگر نيز باشد و علاوه بر اين مي­بايست کمک شاياني در راستاي اهداف انجمن باشد.

جايزه سامانه نرم­فزاري: به اشخاص حقيقي و يا حقوقي که سامانه هاي نرم­افزاري تأثيرگذار در حوزه­هاي نظري و يا تجاري ايجاد کرده­اند، تعلق مي­گيرد. بخش مالي آن که 10،000 دلار مي باشد، توسط شرکت IBM تأمين مي­شود.

جايزه Eckert-Mauchly : اين جايزه مشترکا توسط ACM و انجمن کامپيوتر IEEE اهدا مي­گردد. اين جايزه 5000 دلاري، براي فعاليت ها در زمينه کامپيوتر و معماري سامانه هاي رقمي اهدا مي­گردد.

جايزه Gordon Bell : اين جايزه هر ساله به منظور شناسايي دستاوردهاي برتر در زمينه محاسبات با کارايي بالا و محاسبات موازي اهدا مي­گردد. بخش مالي اين جايزه، به ارزش 10،000 دلار توسط شخص Gordon Bell که چهره ي شناخته شده اي در زمينه محاسبات موازي و با کارايي بالا است، تأمين مي­گردد.

از ديگر فعاليت هاي مهم ACM، مي­توان به انتشار بيش از 40 مجله در زمينه­هاي گوناگون کامپيوتر و فناوري اطلاعات اشاره کرد که به افراد متخصص کمک مي­کند که مسائل و دستاوردهاي روز فناوري را با هم در ميان بگذارند. مهمترين نشريات ACM عبارتند از :

– ارتباطات ACM : اين ماهنامه، که نخستين مجله بين المللي معتبر علمي در حوزه کامپيوتر و فناوري اطلاعات و همچنين مشهورترين نشريه ACM مي­باشد، در سال 1957 ميلادي، به منظور برقراري راهي براي تبادل ايده­ها و نتايج تحقيقات اعضاي ACM پديد آمد. هر ماه، اين مجله آخرين يافته­ها و نوآوري­ها در زمينه تکنولوژي کامپيوتر که توسط پديدآورندگان آن­ها نوشته مي­شود را به خوانندگان خود عرضه مي­کند.

– کامپيوترها در سرگرمي (CIE) : اين مجله، بازه وسيعي از مباحث نظري و عملي برنامه­هاي کاربردي کامپيوتر در زمينه­هاي گوناگون مرتبط با سرگرمي را، تحت پوشش قرار مي­دهد. آخرين تحولات در زمينه نرم­افزار، سخت­افزار و خط مشي­هاي تجاري که تغييري در زمينه بهبود و يا خلق ايده­هاي نوين در اين حوزه را سبب گرديده­اند، معرفي مي­گردند. مهمترين زمينه­هايي که در اين نشريه مطرح مي­گردند، عبارتند از: انيميشن، سينماي ديجيتال، بازي­ها، تلويزيون­هاي تعاملي، اينترنت، فيلم، موسيقي، تصاوير سه بعدي و رباتيک.

– مجله صف (Queue) : در اين نشريه که بيشتر جنبه کاربردي و عملي دارد، آخرين مسائل و مشکلات فني پيش رو در زمينه تکنولوژي کامپيوتر مطرح مي­گردد و به خوانندگان کمک مي­کند که راه حل ­هاي ابداعي را دنبال کنند.

– تعاملات (Interactions) : اين مجله که هر دو ماه يکبار منتشر مي­گردد، به بحث در زمينه مباحث کاربردي در حوزه تعاملات انسان-کامپيوتر (HCI) مي­پردازد. کاربران، توسعه دهندگان، طراحان، مديران، محققان و خريداراني که به اين زمينه علاقمند هستند، به اطلاعاتي درباره جديدترين ايده­ها و ابزارهاي حاصله از تحقيقات و ايجاد سيستم­ها در زمينه تعاملات انسان-کامپيوتر، دست پيدا مي­کنند.

انجمن هاي علمي ايران در حوزه فناوري اطلاعات

انجمن مهندسين برق و الکترونيک ايران (IAEEE)

انجمن مهندسين برق و الکترونيک ايران با داشتن متجاوز از 8000 عضو در کشور و 20 شعبه در استان هاي مختلف بزرگترين انجمن علمي در حوزه فناوري اطلاعات به شمار مي رود. اين انجمن با گرايشهاي قدرت، الكترونيك، مخابرات، كنترل، كامپيوتر، مهندسي پزشكي و حوزه هاي مرتبط با آن ها تشكيل شده است .

در اوايل سال 1370 هئيت موسس IEEE شاخه ايران که در آن موقع تنها از تجمع مهندسين عضو IEEE آمريکا شکل مي گرفت به فکر تشکيل انجمني مشابه در ايران افتادند که پس از کارهاي مقدماتي ، اولين اجتماع ، تحت عنوان « جامعه مهندسين برق و الکترونيک » در تابستان 1370 شکل گرفت . تقريبادر همان ايام گروهي از استادان دانشگاه صنعتي شريف نيز با هدف مشابه ، انجمن ديگري تحت عنوان «انجمن مهندسين برق و الکترونيک » تشکيل دادند که عضويت در اين انجمن با مدارک کارشناسي ارشد و بالاتر ميسر بود ، حال آنکه درجامعه مهندسان تمامي مهندسين برق اعم از الکترونيک ، قدرت ، مخابرات ، کنترل و مهندسي پزشکي و کامپيوتر مي توانستند به عضويت پيوسته درآيند ضمن اينکه افراد ديگري نيز توانستند به عضويت دانشجوئي يا وابسته درآيند. در اواخر سال 1370 هئيت مديره جامعه مهندسان پيشنهاد خود جهت ادغام دو تشکيلات مختلف را به هئيت مديره انجمن مهندسين ارائه داد و پس ازبررسيهاي اوليه هئيت مديره دو تشکيلات موافقت خود را جهت ادغام اعلام کردند و اولين هئيت مديرة ادغام شده تشکيل شد که از آن پس تحت عنوان « انجمن مهندسين برق والکترونيک ايران » فعاليت مي کند .

به منظور ارتقاء سطح علمي مهندسين ارجمند برق والكترونيك ومهيا نمودن فضايي بهتر براي فعاليت علمي وتخصصي ايشان پيشنهاد شده و با توجه به حجم كار وزمان زيادي كه اجراي اين تصميمات مي طلبيد ، اين انجمن به کميته هايي تخصصي تقسيم گرديد. اين كميته هاي تخصصي شامل كميته استاندارد ، كميته رتبه بندي ، كميته آموزش ، كميته نشريه و كميته احراز ارشديت مي باشد .

اين انجمن داراي 5 نوع عضويت اصلي مي باشد :

عضويت پيوسته : هيات موسس انجمن و كليه افرادي كه حداقل داراي درجه كارشناسي در يكي از رشته هاي برق . الكترونيك . ويا يكي از رشته هاي وابسته باشند .

عضويت وابسته : افراديكه حائز شرايط ذيل باشند مي توانند به عضويت وابسته انجمن در آيند .

كليه افرادي كه داراي درجه كارشناسي در ساير رشته هاي مهندسي و يا علوم پايه بوده و حداقل به مدت 5 سال به نحوي سابقه كار حرفه اي در يكي از رشته هاي برق و الكترونيك داشته باشند. مي توانند بصورت اعضاء وابسته انجمن پذيرفته شوند.

عضويت دانشجوئي : كليه دانشجوياني كه در رشته هاي برق و الكترونيك به تحصيل اشتغال دارند و حداقل سه چهارم از واحد هاي تخصصي خود را گذ رانده باشند.

عضويت افتخاري :شخصيتهاي ايراني و يا خارجي كه مقام علمي آنها در زمينه هاي برق و الكترونيك حائز اهميت خاص باشد ويا پيشبرد اهداف انجمن كمكهاي ارزنده اي ارائه نموده باشند .

عضويت حقوقي:اشخاص حقوقي فعال در زمينه مربوط به فعاليت انجمن مي توانند با تصويب هيات مديره انجمن به عضويت پيوسته انجمن پذيرفته شوند.

انجمن انفورماتيک ايران (ISI)

انجمن انفورماتيک ايران را مي توان قديمي ترين انجمن علمي کشور در حوزه فناوري اطلاعات ناميد. فکر تأسيس انجمن انفورماتيک ايران از سال ١٣٥٦ به وجود آمد و متعاقب آن اساسنامه اي براي انجمن تدوين و پيشنهاد شد.

پس از بحثها و تبادل نظرهاي شفاهي و کتبي از جانب افراد علاقه مند، يک جلسه عمومي در تاريخ ٢٨/٦/١٣٥٧ تشکيل شد که در آن ضمن بحث درباره اساسنامه و تصويب نام فعلي انجمن، يک گروه هفت نفري با اختيار تام براي پيگيري کارهاي انجمن تا مرحله ثبت و تشکيل اولين مجمع عمومي بر طبق اساسنامه انتخاب شدند. گروه منتخب پس از چند ماه کار مداوم، بالاخره با تشکيل جلسه اي در تاريخ ٢٧ خرداد ماه ١٣٥٨ رسما انجمن انفورماتيک ايران را معرفي و فعاليتهاي اصلي آن را آغاز نمودند.

انجمن داراي حداقل شش کميته براي عضويت، انتشارات، سخنرانيها و کنفرانسها، آموزش، فعاليتهاي علمي و فني و روابط عمومي مي باشد که.عضويت در کميته هاي انجمن افتخاري است.

اعضاي انجمن بر شش نوعند:

عضو عادي : شخص حقيقي داراي درجه ليسانس يا بالاتر در انفورماتيک (يا يکي از رشته هاي وابسته به تشخيص کميته عضويت) و يا درجه ليسانس همراه با حداقل سه سال سابقه کار مفيد در زمينه انفورماتيک با تأييد کميته عضويت انجمن.

عضو برجسته: شخص حقيقي داراي حداقل پنج سال سابقه عضويت عادي در انجمن، خدمات ارزنده در کمک به پيشبرد هدفهاي انجمن و سوابق درخشان آموزشي، پژوهشي، علمي يا اجرائي در رشته انفورماتيک، با تأييد هيأت اجرائي انجمن.

عضو افتخاري: شخص حقيقي با سابقه فعاليتهاي سازنده و کمکهاي عمده در جهت پيشبرد هدفهاي انجمن با تشخيص و دعوت هيأت اجرائي انجمن.

عضو وابسته:شخص حقيقي فعال در رشته انفورماتيک و کاربردهاي آن (يا يکي از رشته هاي وابسته، به تشخيص کميته عضويت انجمن). عضو وابسته مي تواند بر طبق ضوابط آئين نامه ويژه اي به عضو عادي تبديل شود.

عضو دانشجوئي:شخص حقيقي مشغول به تحصيل در يکي از دانشگاهها يا مراکز آموزش عالي معتبر داخل يا خارج کشور، با گواهي دانشکده يا دانشگاه مربوطه.

عضو حقوقي: مؤسسه يا سازمان علاقمند به کمک در جهت پيشبرد هدفهاي انجمن، با تأييد کميته عضويت انجمن.

در حال حاضر انجمن انفورماتيک ايران نزديک به 1400 عضو حقيقي دارد که حدود 600 نفر از اين مجموع (يعني حدود 43 درصد) را اعضاي دانشجويي تشکيل مي­دهند. اعضاي انجمن، علاوه بر دريافت کارت عضويت، مشترک نشريه «گزارش کامپيوتر» نيز مي­گردند. همچنين جديدترين اخبار انجمن، از جمله اطلاعات مربوط به کنفرانس­ها و سمينارها از طريق پست الکترونيک به اطلاع تمامي اعضا مي­رسد. علاوه بر اين، انجمن داراي 90 عضو حقوقي نيز مي­باشد که از حاميان مالي آن به حساب مي­آيند.

نشريه انجمن انفورماتيک ايران، «گزارش کامپيوتر» نام دارد که هر دو ماه يکبار چاپ مي­گردد و تاکنون نزديک به170 شماره از آن منتشر گرديده است و در حال حاضر 85 کتابخانه مشترک اين نشريه مي­باشند.

انجمن کامپيوتر ايران (CSI)

انجمن كامپيوترايران بامساعي جمعي ازدانشگاهيان با توجه به ضرورت افزايش مجامع تخصصي درزمينه كامپيوترشكل گرفت. هيئت مؤسس انجمن در سال 1372 تشكيل انجمن را پيگيري نمود و در تيرماه 1373 با برگزاري اولين مجمع عمومي و انتخاب هيئت مديره انجمن تشكيل گرديد.

مهمترين فعاليت اين انجمن، برگزاري کنفرانس هاي سالانه انجمن مي باشد که از سال 1374 تا سال 1384 جمعا 11 کنفرانس برگزار گرديده که يازدهمين کنفرانس انجمن بين المللي و 640 مقاله به آن ارسال گرديده بوده است.

از ديگر فعاليت هاي انجمن مي توان به انتشار خبرنامه و نشريه ماهنامه نگاشت اشاره کرد که در مورد آخر لازم به ذکر است که آخرين شماره آن مربوط به آذرماه سال 1384 مي­باشد و از آن زمان تاکنون، به دليل پاره­اي از مشکلات مالي، شماره ديگري منتشر نگرديده است .

موانع و مشکلات :

متاسفانه با وجود گذشت بيش از 50 سال از ورود تکنولوژي کامپيوتر به کشور، انجمن هاي علمي اين حوزه، هنوز جايگاه اصلي خود را نيافته­اند و به اهداف خود دست پيدا نکرده­اند. مهمترين مشکلي که اين انجمن­ها از آن رنج مي­برند، کمبود بودجه است و اين يکي از مهمترين دلايلي است که باعث رکود اين انجمن­ها گرديده و آن ها را به سمت انحلال پيش مي­برد. چنانکه مي­بينيم هيچکدام ار آن­ها داراي مکان مناسبي براي استقرار نيستند و نمي­توانند خدمات ارزنده­اي را به اعضاي خود ارائه دهند که همين وضعيت باعث عدم رغبت دانشجويان به گرايش به سمت اين انجمن­ها شده است، چراکه امکان پيشرفت و ارتقاي سطح علمي را نمي­توانند در اين انجمن­ها بدست آورند. نهايتا ثمره اين انجمن­ها برگزاري چند کنفرانس موردي و انتشار مجلات بسيار اندک و آن هم به صورت نامنظم است. البته با وجود اين مشکلات، اين انجمن­ها بعضا داراي کنفرانس­ها و مقالات ارزشمندي نيز بوده­اند اما اين موارد پايدار نمي­باشد.

نتيجه گيري :

در اين مقاله، ابتدا به معرفي دو انجمن علمي برجسته جهاني در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات يعني IEEE و ACM پرداخته شد و ويژگي­هاي هرکدام به اجمال بيان گرديد. سپس به بررسي انجمن­هاي علمي موجود اين حوزه در کشور پرداخته شد و در نهايت با بيان مشکلات و کمبودهايي که اين گونه انجمن­ها در سطح کشور با آن­ها مواجه هستند، به دلايل عدم موفقيت نسبي آن­ها اشاره گرديد.

منابع و مراجع :

· —, —, http://www.ieee.org, at: 5/17/2006

· —, —, http://www.acm.org, at: 5/18/2006

· —, —, http://www.iaeee-iran.org, at: 5/10/2006

· —, —, http://www.isi.org.ir, at: 5/10/2006

· —, —, http://www.csi.org.ir, at: 4/21/2006

· —, “IEEE history”, http://www.dcetech.com, at: 5/18/2006

· —, “Association for Computing Machinery”, http://www.cs.arizona.edu, at: 5/18/2006

تهيه و تنظيم : پويا امينی

Advertisements
  1. بیان دیدگاه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: